Wspólne przyczyny przebarwień skóry

Wspólne przyczyny przebarwień skóry


Hiperpigmentacja pozapalna

Hiperpigmentacja pozapalna (PIH) to powszechny problem spowodowany podrażnieniem i uszkodzeniem skóry. Występuje po wysypce lub zgrubieniu skóry i jest bardziej widoczna u osób o ciemniejszej skórze. Wspólne przyczyny PIH obejmują trądzik, oparzenia, egzemę i łuszczycę. Choroby te mogą prowadzić do pigmentacji, która jest jasna do ciemnobrązowej lub nawet szarej.

Ten stan zwykle występuje na obszarach wystawionych na działanie słońca. Niektóre z najczęstszych obszarów dotkniętych są policzki, czoło i broda. W niektórych przypadkach może pojawić się na przedramionach lub ramionach. Może również wystąpić u osób, u których w przeszłości wystąpiła wysypka.

Objawy hiperpigmentacji pozapalnej mogą obejmować brązowe plamy lub plamki na skórze. U dzieci, stan ten może pojawić się w ciągu pierwszych kilku tygodni życia. Do częstych przyczyn hiperpigmentacji pozapalnej należą wyprysk i urazy mechaniczne. Hiperpigmentacja pozapalna występuje najczęściej u osób o ciemniejszej karnacji, chociaż niektórzy pacjenci o jasnej lub jasnej karnacji mogą być narażeni.

Melasma

Jeśli zauważyłeś, że Twoja skóra ma brązowy odcień, możesz mieć melasmę. To przebarwienie skóry dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety w każdym wieku. To schorzenie skóry często dobrze reaguje na leczenie. Dermatolog może stwierdzić, czy cierpisz na melasmę, badając dany obszar pod specjalnym światłem zwanym lampą Wooda.

Najczęstsze obszary twarzy dotknięte melasmą to kości policzkowe i linia żuchwy. Chociaż przebarwienia skóry nie są szkodliwe, stan ten może obniżyć pewność siebie i poczucie własnej wartości. Kobiety o ciemniejszej karnacji są bardziej podatne na melasmę niż kobiety o jasnej karnacji. Dzieje się tak dlatego, że ciemniejsza skóra zawiera więcej pigmentu u podstawy. Ponadto, ciemniejsza skóra ma wyższy wskaźnik produkcji melaniny niż jaśniejsze typy skóry.

Najskuteczniejsze leczenie melasmy polega na stosowaniu leków miejscowych. Można je kupić bez recepty lub przepisać przez dermatologa. Leki te mogą hamować produkcję melaniny i rozjaśniać skórę.

Choroba Addisona

Chorobę Addisona można zdiagnozować, badając poziom hormonu zwanego ACTH we krwi. Hormon ten stymuluje nadnercza do produkcji kortyzolu, ale u pacjentów z chorobą Addisona nie jest on produkowany przez organizm. U tych pacjentów kortyzol pozostaje niski przez co najmniej kilka godzin po stymulacji. Krótki test może jednak wykryć obecność problemu z nadnerczami.

U osób z chorobą Addisona często pojawiają się ciemne plamy na skórze. Plamy te mogą pojawiać się na twarzy lub wewnątrz ust. Przebarwienia nazywane są hiperpigmentacją i występują w miejscach, w których wywierany jest nacisk na skórę. Sutki również mogą stać się ciemniejsze. Stan ten wygląda bardzo podobnie do opalenizny.

Objawy choroby Addisona mogą być trudne do rozpoznania do czasu postępu choroby. Choroba rozpoczyna się od pigmentacji wewnątrzustnej, która w miarę postępu może przejść w bardziej nasiloną pigmentację. Przysadka mózgowa, znajdująca się u podstawy mózgu, wytwarza hormony kontrolujące pracę nadnerczy i układu hormonalnego. Jednym z takich hormonów jest hormon adrenokortykotropowy (ACTH), który nakazuje nadnerczom uwalnianie kortyzolu, gdy organizm doświadcza stresu.

Zakażenie drożdżakami

Dermatolog lub pracownik służby zdrowia może zdiagnozować zakażenie drożdżakami za pomocą różnych metod, w tym badania fizycznego i pytania o objawy. Lekarz obejrzy również dokładnie odbarwione plamy na Twojej skórze. On lub ona może użyć lampy Wooda, aby zobaczyć grzyba bardziej wyraźnie. Może on również pobrać niewielką ilość skóry z miejsca dotkniętego chorobą i zbadać ją pod mikroskopem.

Grzybica to schorzenie skóry, które pojawia się, gdy na powierzchni skóry dochodzi do przerostu drożdży. Ponieważ drożdże rozwijają się w ciepłym, wilgotnym środowisku, powodują przebarwienia skóry. W większości przypadków, pracownicy służby zdrowia mogą zdiagnozować tę chorobę poprzez pobranie niewielkiego fragmentu skóry z miejsca dotkniętego chorobą. Lekarz będzie szukał w próbce komórek drożdży.

Grzybica versicolor jest powszechną infekcją grzybiczą skóry spowodowaną przerostem określonego szczepu drożdży na skórze. Objawy to odbarwione plamy, które najczęściej występują na ramionach i tułowiu. Infekcja jest łatwa do wyleczenia za pomocą dostępnych bez recepty kremów przeciwgrzybicznych. Ten rodzaj grzyba nie jest zaraźliwy i zwykle dotyka tylko młodych dorosłych i nastolatków.

Zapalna odpowiedź na uszkodzenie

Hiperpigmentacja pozapalna to stan, w którym skóra zmienia kolor z powodu zapalnej odpowiedzi na uszkodzenie skóry. Stan ten często rozpoczyna się w ciągu pierwszych kilku tygodni po urodzeniu. Częstą przyczyną tego stanu są taśmy, klejące przewody monitora i urazy mechaniczne. Może być również spowodowana makijażem genetycznym danej osoby.

Układ odpornościowy reaguje na uraz wysyłając komórki zapalne zwane cytokinami do obszaru objętego zapaleniem. Komórki zapalne rozpoczynają następnie gojenie uszkodzonej tkanki. Efektem tego procesu jest bolesna, czerwona lub opuchnięta skóra. Zapalenie może mieć charakter ostry lub przewlekły.

Stany zapalne mogą prowadzić zarówno do hiperpigmentacji, jak i hipopigmentacji. Hiperpigmentacja pozapalna ma tendencję do częstszego występowania u osób z typem skóry Fitzpatricka IV i V, ale jest równie częsta u obu płci. Obie formy przebarwień pozapalnych są najlepiej rozpoznawane podczas badania światłem Wooda. Podczas badania światłem Wooda, obszary z przebarwieniami są zwykle opalone lub brązowe, podczas gdy obszary z hipopigmentacją mają szary odcień.

Zapalna reakcja na stres

Istnieje wiele przyczyn przebarwień skóry, ale jedną z najczęstszych jest zapalna reakcja na stres. Stres wyzwala uwalnianie hormonów, takich jak kortyzol, które mogą mieć negatywny wpływ na skórę. Hormony te mogą powodować powstawanie przebarwień skóry, a przewlekły stres może nawet pogorszyć ten efekt.

Stres może również powodować uszkodzenia oksydacyjne. Te uszkodzenia oksydacyjne prowadzą do przedwczesnego starzenia się skóry i zmniejszenia jej zdolności do gojenia się. Skutki stresu są odczuwalne w całym organizmie, a skóra jest jednym z najbardziej widocznych. Osoby narażone na wysoki poziom stresu powinny podjąć wysiłek, by poprawić jakość swojej pielęgnacji skóry.

Zapalenie i stres to dwa bardzo różne procesy, ale oba są spowodowane reakcją komórkową. Zapalenie powoduje zmniejszenie ilości naturalnych lipidów w skórze, a to z kolei zmniejsza jej elastyczność i zatrzymywanie wody. Ponadto, zapalne reakcje immunologiczne zwiększają produkcję kortyzonu, hormonu atakującego kolagen, który jest naturalnym białkiem odpowiedzialnym za elastyczność i nawilżenie skóry. W rezultacie stres jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do powstawania oznak starzenia.

Zabiegi

Istnieją różne zabiegi na przebarwienia skóry, w tym produkty miejscowe i zabiegi laserowe. Pierwszym krokiem jest ustalenie, co jest przyczyną przebarwień. W wielu przypadkach jest to podstawowy stan zdrowia, który musi być leczony. Na przykład, rak skóry musi być leczony tak szybko, jak to możliwe. Jednak w niektórych przypadkach pożądane jest leczenie kosmetyczne. Niektóre rodzaje zabiegów na przebarwienia skóry obejmują peelingi chemiczne, zabiegi laserowe i płyny do stosowania miejscowego.

Przebarwienia skóry mogą być również spowodowane różnymi zaburzeniami skóry. Niektóre z nich są nieszkodliwe, ale niektóre mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Na przykład, niebieskawe znamię w pobliżu oka może wskazywać na jaskrę lub nowotwór oka. Na szczęście istnieją sposoby leczenia przebarwień skóry w przypadku wielu z tych schorzeń.

Innym sposobem leczenia przebarwień skóry jest krioterapia, czyli zabieg polegający na zamrożeniu górnej warstwy naskórka. Zabieg jest stosunkowo szybki, trwa od pół godziny do dwóch godzin. Pacjenci zazwyczaj poddawani są znieczuleniu miejscowemu, więc nie będą odczuwać bólu ani dyskomfortu. Na skórze może jednak pojawić się lekkie uczucie pęcherzyków w dotkniętym obszarze, które zagoi się w ciągu jednego do dwóch tygodni.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Co robić w przypadku utraty tonu skóry
Czytaj Dalej

Co robić w przypadku utraty tonu skóry

Utrata tonu skóry może być oznaką wielu różnych warunków. Leczenie może być potrzebne, w tym chirurgia lub fototerapia.…
Jak wygląda łamanie się paznokci?
Czytaj Dalej

Jak wygląda łamanie się paznokci?

Jeśli cierpisz z powodu łamania się paznokci, ważne jest, aby wiedzieć, czego szukać. Jeśli masz któryś z tych…