Obkurczanie się pochwy po porodzie

Obkurczanie się pochwy po porodzie

Obkurczanie się pochwy po porodzie jest procesem normalnym i naturalnym. Trwa on od 12 tygodni do roku. W tym artykule wyjaśnimy jak wygląda ten proces i jak go leczyć. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest odpoczynek. Jeśli czujesz się zbyt niekomfortowo, aby odpocząć, pomóc mogą ciepłe okłady i ibuprofen. W większości przypadków jest to tymczasowe i odejdzie po trzech dniach.

Może to trwać w dowolnym miejscu od 12 tygodni do roku

Po porodzie, pochwa kobiety będzie się kurczyć, ale może nie wrócić do normalnego rozmiaru. Może to potrwać w dowolnym miejscu od 12 tygodni do pełnego roku. “Nie ma ustalonych ram czasowych dla tego procesu” – mówi Jessica Shepherd, minimalnie inwazyjny ginekolog w Baylor University Medical Center w Dallas. “To naprawdę zależy od ilości uszkodzeń”.

Podczas i po porodzie, Twoja pochwa może stać się obrzmiała, spuchnięta i posiniaczona. Ponadto w miejscu nacięcia mogą pojawić się siniaki lub krwawienie. Aby złagodzić ból, stosuj okłady z lodu. Mogą one być szczególnie skuteczne w ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie. Niektóre pielęgniarki wkładają nawet okłady z lodu do pieluch dla noworodków. Mamy przyznają, że może to pomóc w złagodzeniu bólu.

Jeśli doświadczasz dużej szczeliny w pochwie, możesz chcieć szukać pomocy medycznej. Powinnaś zgłosić się do fizjoterapeuty lub lekarza. Jeśli szczelina pozostaje nawet po 12 tygodniach, może to być oznaką stanu zwanego diastasis recti. Diastasis recti jest częstym problemem po porodzie.

Na ogół pochwa powraca do rozmiarów sprzed porodu w ciągu 6 miesięcy. Może to potrwać dłużej w przypadku niektórych kobiet z porodami mnogimi lub kobiet, które doznały znacznych urazów podczas porodu. Jeśli pochwa nie powróci do swojego normalnego rozmiaru w ciągu pierwszych 12 tygodni, kobiety mogą wykonywać ćwiczenia dna miednicy w celu wzmocnienia mięśni otaczających pochwę. Ćwiczenia te mogą pomóc poprawić jakość seksu i zapobiec nietrzymaniu moczu.

Niektóre kobiety odczuwają bóle po porodzie lub niewielkie skurcze przez kilka dni po porodzie. Skurcze te występują, ponieważ naturalny związek chemiczny w macicy powoduje jej zacieśnienie. Niewielkie skurcze są również dobrym znakiem, że macica się kurczy. W tydzień po porodzie macica kobiety waży 2,5 kg, a po około sześciu tygodniach osiąga rozmiar sprzed ciąży.

Powoduje suchość pochwy

Suchość pochwy to częsta dolegliwość, która może powodować dyskomfort i utrudniać seks. Zdrowa pochwa jest wilgotna i produkuje śluz szyjkowy. Ilość śluzu szyjkowego zmienia się w ciągu cyklu miesiączkowego. Podczas okresów płodnych jest on bardziej wodnisty i nasączony. Kiedy jesteś mniej płodna, śluz staje się bardziej suchy i łuszczący.

Główną przyczyną suchości pochwy jest niski poziom estrogenów. Estrogen jest ważnym hormonem, który pomaga utrzymać smar, elastyczność tkanek i kwasowość w pochwie. Niski poziom estrogenu może prowadzić do atrofii pochwy, suchości i zapalenia. Ten problem można rozwiązać za pomocą zabiegów odmładzających pochwę, leków i zmian w stylu życia. Suchość pochwy może być również spowodowana przez niektóre rodzaje leczenia raka. Kobiety, które przechodzą chemioterapię lub radioterapię, powinny unikać przyjmowania leków zawierających estrogen podczas leczenia.

Kobiety karmiące piersią mają zwykle niższy poziom estrogenów niż kobiety, które nie karmią piersią. Estrogen jest kluczowym hormonem odpowiedzialnym za tworzenie naturalnej lubrykacji pochwy. Objawy tego stanu mogą obejmować bolesne współżycie, powolne wypróżnienia lub ból w miednicy. Chociaż objawy te są powszechne i zazwyczaj mijają same po porodzie, kobiety powinny szukać pomocy medycznej, jeśli doświadczają uporczywej suchości pochwy.

W miarę jak kobiety się starzeją, ich poziom hormonów spada i zaczynają produkować mniej estrogenów, często doświadczają atrofii pochwy. Powoduje to, że pochwa staje się mniejsza i węższa, co powoduje ból podczas stosunku. Cieńsza tkanka pochwy staje się również bardziej podatna na rozdarcie, krwawienie i infekcje. Stan ten w końcu ustąpi, gdy poziom estrogenów wróci do normy. Jednak w międzyczasie stan ten może nadal powodować dyskomfort i może prowadzić do tego, że kobiety całkowicie zrezygnują z aktywności seksualnej.

Powrót pochwy do rozmiarów sprzed porodu może zająć kobiecie od 12 tygodni do roku. Może już nigdy nie być całkowicie taka sama. Ale kobieta nie powinna rozpaczać. Jej ciało dostosuje się i uzdrowi po porodzie, o ile będzie delikatna dla siebie. Po porodzie ważne jest, aby dużo odpoczywać i stosować odżywczą dietę, aby wspomóc powrót do zdrowia.

Powoduje lochię

Po porodzie macica może zacząć się kurczyć i może wystąpić lochia, czyli wydzielina z pochwy. Stan ten trwa około sześciu tygodni i może powodować objawy podobne do miesiączki. W tym czasie białe krwinki i komórki wyściółki macicy są usuwane z macicy. Objawy lochii mogą być różne, ale większość z nich ustępuje samoistnie bez leczenia.

Krwawienie po porodzie nazywane jest lochią, a jego kolor zacznie się zmniejszać w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Na początku wydzielina będzie jasnoczerwona, ale w końcu zblednie do różowego lub brązowego koloru, a nawet żółtego. Wydzielina może zawierać również krew, może pachnieć lub wydawać się sucha.

Po porodzie, lochia jest naturalną częścią procesu gojenia się organizmu. Upławy ustąpią w ciągu kilku tygodni, ale powinnaś unikać używania tamponów, dopóki nie ustąpią. W tym czasie powinnaś również dużo odpoczywać. Pomoże to Twojemu organizmowi odzyskać siły i zapobiegnie ewentualnym komplikacjom.

Jeśli doświadczasz lochii po porodzie, to prawdopodobnie krwawisz z powodu złuszczenia wyściółki macicy. Krwawienie to będzie głównie krwią, ale wkrótce zmieni się w śluz. Ta krew będzie wyglądać jak okres i może być jasnoczerwona. Jeśli zawiera ona skrzepy, powinnaś natychmiast skontaktować się z położną lub lekarzem.

Chociaż rozmiar pochwy nie zmieni się drastycznie po porodzie, nadal możesz odczuwać bolesne skurcze w pochwie. Skurcze te są podobne do skurczów menstruacyjnych. Ponadto możesz odczuwać skurcze podczas karmienia dziecka piersią. Skurcze te są związane z wydzielaniem mleka przez hormon oksytocynę. Ten rodzaj skurczów może z czasem stać się silniejszy.

Powoduje dysfunkcję dna miednicy

Dysfunkcja dna miednicy, czyli słabe dno miednicy, może dotyczyć nawet jednej na cztery kobiety. Często wiąże się z takimi objawami jak nietrzymanie moczu i kału, wypadanie narządów miednicy i ból podczas stosunku. Urazy miednicy, takie jak poród, mogą spowodować dysfunkcję dna miednicy poprzez bezpośrednie zaburzenie lub pośrednie uszkodzenie mięśni i tkanki łącznej.

Mięśnie dna miednicy są odpowiedzialne za stosunek płciowy, oddawanie moczu i wypróżnienia. Kiedy dno miednicy jest słabe, mięśnie dna miednicy nie mogą kontrolować pęcherza, co skutkuje nietrzymaniem moczu. Może to prowadzić do poważnych infekcji lub długotrwałego uszkodzenia jelita grubego.

Dno miednicy kobiety składa się z zawiłej sieci nerwów i mięśni. Podczas gdy wiele kobiet całkowicie wraca do zdrowia po porodzie, niektóre mogą doświadczać ciągłego bólu lub problemów. Ćwiczenia dna miednicy mogą pomóc zmniejszyć ból i zapobiec przyszłym problemom, w tym wypadaniu i nietrzymaniu moczu.

Około 400 000 kobiet w Stanach Zjednoczonych przechodzi operację, by rozwiązać problem wypadania narządów miednicy i nietrzymania moczu. Jeśli doświadczyłaś tych objawów, natychmiast skonsultuj się ze swoim lekarzem, by ustalić, czy istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia dna miednicy. Jeśli twój lekarz uzna, że twoje mięśnie dna miednicy są uszkodzone, może wykonać operację naprawczą, by przywrócić twoje dno miednicy do dawnego kształtu.

Dysfunkcja dna miednicy może być również spowodowana przez słabe więzadła miednicy. Kiedy miednica jest niestabilna, mięśnie dna miednicy kurczą się przeciwko niestabilnej podstawie, powodując ból. Kiedy mięśnie dna miednicy kurczą się przeciwko tej niestabilnej podstawie, dysfunkcja dna miednicy może powodować spadek libido.

Objawy dysfunkcji dna miednicy mogą być trudne do zidentyfikowania. Na szczęście wiele z nich jest uleczalnych i może być rozwiązanych za pomocą technik stosowanych w domu. Przy regularnym leczeniu, kobiety cierpiące na bóle miednicy będą mogły poczuć ulgę w ciągu sześciu do ośmiu tygodni. Najlepszym leczeniem dysfunkcji dna miednicy jest połączenie domowej rutyny i programu ćwiczeń.

Choć trudno o tym mówić, wiotkość dna miednicy jest normalnym procesem, który występuje po porodzie pochwowym. Jest to zjawisko powszechne i niedoceniane klinicznie, ale nie jest to stan, którego należy się wstydzić. Istnieje wiele czynników ryzyka, w tym wiek, liczba porodów i urazy dna miednicy podczas porodu. Kobiety z utrzymującą się wiotkością mogą wymagać leczenia i wsparcia.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Domowe sposoby na przebarwienia skóry
Czytaj Dalej

Nierówny koloryt skóry przyczyny

Nierówny koloryt skóry może być spowodowany kilkoma warunkami, w tym hiperpigmentacją pozapalną i melasmą. Inne przyczyny to uszkodzenia…
Co robić w przypadku wystąpienia przebarwień skóry na twarzy
Czytaj Dalej

Jak wyrównać koloryt skóry twarzy

Na szczęście istnieje kilka opcji, które możesz wykorzystać, aby wyrównać odcień skóry twarzy. Podczas gdy te naturalne zabiegi…