Kruchość paznokci u dzieci

Kruchość paznokci u dzieci

U dzieci paznokcie są często kruche, cienkie i podatne na złamania. Stan ten może być spowodowany różnymi przyczynami, w tym Onychomycosis, Koilonychia, Psoriasis, and ectodermal dysplasias. Możliwa jest również rozproszona kruchość płytki paznokciowej.

Onychomykoza

Kruchość paznokci u dzieci z onychomykozą jest częstym problemem. Dotyczy około 0,5% do 2,6% dzieci na całym świecie. Częściej dotyka paznokci u stóp niż u nóg. Zakażenie jest często nabywane poprzez predyspozycje genetyczne i środowisko.

Choć onychomikoza nie powoduje śmierci, może sprawić, że dana osoba będzie bardziej podatna na wtórne infekcje bakteryjne. Ponadto może negatywnie wpływać na codzienne życie i wpływać na zdolność do wykonywania niektórych zadań. Dodatkowo, ciągłe nawroty problemu mogą mieć negatywny wpływ na jakość życia danej osoby. Ponadto większość osób z tą chorobą przyznaje, że doświadcza wstydu i niższej samooceny.

Rozpoznanie grzybicy paznokci wymaga dokładnego badania paznokci i otaczającej je skóry. W przypadku podejrzenia choroby lekarze mogą wykonać posiew lub mikroskopię w celu identyfikacji grzyba. Wyniki tych badań pomogą określić odpowiednie leczenie. Jednak mimo powodzenia leczenia, średni odsetek wyleczeń wynosi tylko 50%, a odsetek nawrotów jest wysoki.

Ważne jest wykluczenie innych schorzeń, które mogą przyczyniać się do powstania problemu. Infekcje grzybicze, urazy i choroby ogólnoustrojowe mogą powodować dystrofię paznokci. Ważne jest ustalenie przyczyny, aby leczenie mogło być dostosowane do choroby podstawowej. Leczenie powinno obejmować odpowiedni, nielekarski preparat miejscowy, który wspiera paznokieć i chroni go przed dalszymi uszkodzeniami.

Główną przyczyną onychomikozy są upośledzone międzykomórkowe czynniki adhezyjne w NP. Komórki te mogą zatrzymywać nadmiar keratyny w płytce paznokciowej, powodując onycholizę. Powstałe w ten sposób białe lub żółte przebarwienie charakteryzuje się wżerami w łożysku paznokcia i świadczy o osłabieniu macierzy paznokcia.

Koilonychia

Kruchość paznokci u dzieci Koillonychia jest wrodzoną dysplazją paznokci. Może występować pojedynczo lub w rodzinie składającej się z trzech lub więcej osób, czego efektem jest pojedynczy paznokieć z wyraźnym podłużnym grzbietem. W niektórych rodzinach zaburzenie to dotyczy również innych paznokci w tej samej rodzinie.

Chociaż istnieje wiele etiologii, choroba jest zwykle dziedziczona w sposób autosomalny-dominujący. Zaburzenie może ujawnić się przy urodzeniu lub stopniowo w ciągu życia dziecka. W niektórych przypadkach pacjent może skarżyć się, że jego paznokcie są wysklepione. Badanie przedmiotowe jest niezbędne, aby wykluczyć wszelkie leżące u podstaw choroby schorzenia ogólnoustrojowe.

Koilonychia dotyczy 73,1% noworodków i występuje, gdy płytka paznokciowa jest nieregularna. Trójkątna budowa płytki paznokciowej powoduje, że fałdy boczne zachodzą na siebie, w wyniku czego niewielka siła napiera na te fałdy. Kąt pomiędzy fałdem proksymalnym a płytką paznokciową nazywany jest kątem Lovibonda i jest zmieniony u dzieci z Koilonychią. Zmieniony kąt może powodować clubbing i sprawiać, że paznokcie wyglądają jak szkiełka zegarowe.

Częstość występowania tej choroby w populacji dziecięcej nie jest znana, ale dane epidemiologiczne jej dotyczące wskazują na wzrost w ostatnich latach. Jednak liczba dzieci dotkniętych tą chorobą jest bardzo mała i istnieje tylko niewielka liczba badań pediatrycznych.

Łuszczyca

Kruchość paznokci jest częstym powikłaniem łuszczycy i wiąże się z większą częstością występowania ciężkiej postaci choroby i PsA. Schorzenie to może skutkować znacznym upośledzeniem funkcjonalnym i psychologicznym. Chociaż przebieg kliniczny tej choroby jest nieprzewidywalny, opcje leczenia obejmują leki miejscowe, leki śródskórne oraz terapie biologiczne.

Kruchość paznokci jest objawem łuszczycy i może być również spowodowana stanem znanym jako liszaj płaski. Kruchość paznokci w łuszczycy może rozwinąć się w wyniku przewlekłej choroby fałdu paznokciowego, będącej formą łuszczycy.

USG jest użytecznym narzędziem diagnostycznym do oceny stanu zdrowia tkanki paznokciowej. Dzięki technice obrazowania o wysokiej rozdzielczości może uwidocznić mikroskopijne struktury w płytce paznokciowej, łącznie z leżącą pod nią skórą. USG jest nieinwazyjną techniką diagnostyczną, ale wymaga odpowiedniego szkolenia, aby zapewnić wysoką jakość badania. Jest ono szczególnie przydatne w ocenie rozległości choroby paznokci i może wykryć zmiany subkliniczne.

Właściwe zrozumienie anatomii paznokcia jest niezbędne do rozpoznania objawów i prowadzenia leczenia chorób paznokci u dzieci. Paznokcie u dzieci rosną szybko i są podobnej wielkości jak u dorosłych. Najszybsze tempo wzrostu występuje pomiędzy dziesiątym a czternastym rokiem życia. W ciągu pierwszych dwóch dekad życia grubość płytki paznokciowej szybko się zwiększa, co ułatwia wczesne rozpoznanie problemów.

Sposoby leczenia łuszczycy paznokci są różne. W wielu przypadkach konieczne jest połączenie miejscowej i ogólnoustrojowej steroidoterapii. Najlepszym sposobem leczenia może być chirurgiczne wycięcie lub odklejenie, ale jako efekt uboczny może wystąpić zanik paznokcia. Jeśli stan utrzymuje się, można przepisać systemowe retinoidy.

Dysplazje ektodermalne

Dysplazje ektodermalne, grupa około 180 pokrewnych chorób, charakteryzują się pierwotnym defektem w rozwoju ektodermalnej warstwy komórek płciowych podczas rozwoju embrionalnego. Zaburzenia te dotyczą również pochodnych innych warstw komórkowych. Objawy mogą być ciężkie lub łagodne, ale nieleczone mogą prowadzić do powikłań ze strony układu oddechowego.

Skutkiem schorzenia mogą być również nieprawidłowo cienkie lub długie paznokcie. Jednak większość osób z tym zaburzeniem nie wykazuje nieprawidłowości w budowie paznokci. Objawy mogą wahać się od cienkich, kruchych i suchych paznokci do nienormalnie grubych, cienkich i zniekształconych paznokci. Inne objawy mogą obejmować keratodermię dłoni, suchą skórę i włosy.

Diagnoza dysplazji ektodermalnych zależy od typu, stopnia zaawansowania i wieku dziecka. Wiele objawów może nie być widocznych aż do dzieciństwa. Może brakować paznokci u rąk i nóg lub mogą być one słabe, a skóra na podeszwach i dłoniach może być gruba. Te płaty skóry mogą być popękane lub zapalone i powodować infekcje. Dziecko może mieć również problemy ze słuchem lub brak wydzieliny ochronnej, co może prowadzić do infekcji dróg oddechowych.

Niektóre ED wpływają na ektodermalne komórki zarodkowe, które tworzą zewnętrzną warstwę ciała. Warstwa ta jest odpowiedzialna za powstawanie układu nerwowego, zębów i naskórka skóry. Odgrywa również rolę w rozwoju kości szczęki.

Jeśli u Twojego dziecka wystąpi osłabienie rozwoju paznokci, może to być spowodowane zaburzeniem genetycznym zwanym dysplazją ektodermalną. Zaburzeń tych nie da się wyleczyć, ale można nad nimi zapanować.

Liszaj płaski

Kruchość paznokci jest częstym objawem liszaja płaskiego, rzadkiej choroby skóry charakteryzującej się podłużnymi grzbietami lub odpryskami na paznokciach. Paznokcie dotknięte liszajem płaskim często wykazują również dystalne rozdwojenie lub onychodystrofię. Leczenie obejmuje zwykle miejscowe stosowanie sterydów.

Jeśli występują objawy, rozpoznanie stawia się na podstawie typowych cech klinicznych. Do potwierdzenia rozpoznania może być konieczna biopsja macierzy paznokcia. Leczenie tego schorzenia różni się w zależności od stopnia jego zaawansowania. W niektórych przypadkach leczenie może trwać kilka lat, dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej skonsultować się z dermatologiem.

Liszaj płaski paznokci może być spowodowany różnymi chorobami, które wpływają na keratynizację płytki paznokciowej. Choroby te powodują, że płytka paznokcia staje się krucha i podatna na uszkodzenia środowiskowe. Na paznokciach mogą pojawić się inne niespecyficzne zmiany, takie jak podłużne rowki i grzbiety. W niektórych przypadkach paznokcie mogą być również dotknięte gruźlicą płucną lub łuszczycą.

Liszaj prążkowany jest łagodną dermatozą wywołaną przez komórki T, która częściej dotyka dzieci. Często rozpoczyna się u niemowląt, zwykle między 4 miesiącem a 15 rokiem życia, i charakteryzuje się nagłym pojawieniem się małych, nakładających się na siebie grudek. W ciągu kilku tygodni grudki te łączą się i tworzą liniowe, hiperpigmentowane pasmo. W niektórych przypadkach pasmo to staje się zakrzywione i staje się widocznym objawem liszaja płaskiego.

Innym rodzajem liszaja płaskiego jest dominująca choroba neuroskórna sprzężona z chromosomem X, w której dochodzi do zajęcia paznokci u dziecka. U około 40% pacjentów występuje pewne zajęcie paznokci. Objawy mogą obejmować hipoplastyczne lub łamliwe paznokcie, żółte przebarwienia oraz guzy okołopaznokciowe lub podpaznokciowe. Paznokcie u rąk są częściej dotknięte chorobą niż u nóg. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko może mieć tę chorobę, powinieneś poszukać diagnozy w postaci posiewu mikologicznego.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane