Jak wyleczyć łamliwość paznokci

Jak wyleczyć łamliwość paznokci

Łamliwe paznokcie mogą być spowodowane przez wiele przyczyn, w tym niedobory witamin i niedobór żelaza. Lekarz może przepisać suplementy żelaza i dodać do diety pokarmy bogate w żelazo. Poznanie przyczyny łamliwych paznokci jest kluczowe w znalezieniu najlepszego leczenia. W niektórych przypadkach najprostszym lekarstwem jest noszenie rękawiczek podczas pracy lub zabawy z rękami. Innym razem leczenie jest bardziej złożone i może zająć wycieczkę do lekarza.

Manicures

Łamliwe paznokcie mogą być oznaką problemu zdrowotnego i mogą nawet wymagać leków lub maści miejscowych. Aby zapobiec łamliwości, upewnij się, że dajesz swoim paznokciom przerwę między kolejnymi zabiegami. Zwracaj też uwagę na długość swoich paznokci i unikaj używania sztucznych paznokci do czasu aż się zagoją i będą mocne. Inną przyczyną łamliwości jest używanie paznokci do powtarzających się zadań. Działania te mogą pogorszyć wytrzymałość Twoich paznokci i spowodować ich ostre uszkodzenie. Zamiast tego używaj prawdziwego narzędzia do wykonywania tych zadań zamiast sztucznego.

Manicure może być korzystny, jeśli jest wykonywany prawidłowo. Jednak częste wykonywanie manicure akrylowego lub żelowego może być szkodliwe. Substancje chemiczne zawarte w tych zabiegach mogą wysuszyć Twoje paznokcie. Należy unikać lakierów do paznokci zawierających aceton i używać baz i lakierów nawierzchniowych, które są nietoksyczne.

Biotin

Biotyna jest witaminą z grupy B i jest doskonałym naturalnym lekarstwem na łamliwe paznokcie. Pomaga ona promować zdrowy wzrost komórek i metabolizm aminokwasów budujących białka. Biotyna nie jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla zdrowych paznokci, ale jej suplementacja może poprawić ogólny stan zdrowia i zwiększyć grubość paznokci.

Badania wykazały, że biotyna zwiększa grubość łamliwych paznokci, zmniejsza tendencję do rozdwajania się i poprawia ich strukturę mikroskopową. W jednym z badań naukowcy wykorzystali skaningowy mikroskop elektronowy, aby zbadać wpływ biotyny na łamliwe paznokcie. W innym, grupa ośmiu kobiet, które cierpiały z powodu łamliwych paznokci, otrzymywała 2,5 mg biotyny dziennie przez sześć do dziewięciu miesięcy. Dziesięć innych osób było wykorzystywanych jako kontrole. Wyniki badania są jednak wątpliwe, ponieważ badacze analizowali wszystkie wycinki paznokci, nie wiedząc, kto był kim.

Niedobór żelaza

W niektórych przypadkach łamliwość paznokci jest oznaką niedoboru żelaza. Stan ten wpływa na czerwone krwinki. Jeśli masz niski poziom żelaza, możesz rozważyć przyjmowanie suplementu żelaza wraz z witaminą C. Biotyna, rodzaj witaminy B7, może również pomóc w niektórych stanach paznokci. Jednak przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów należy najpierw skonsultować się z lekarzem.

Istnieje kilka objawów niedoboru żelaza, w tym łamliwe paznokcie i łuszcząca się skóra. Twoja płytka paznokciowa może również stać się krucha lub rozdwojona. W takich przypadkach lekarz może przepisać tabletki z żelazem lub zalecić spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w żelazo.

Niedoczynność tarczycy

Łamliwość paznokci jest jednym z częstych objawów niedoczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy może powodować również inne objawy, takie jak zmęczenie, nietolerancja zimna, obniżony popęd płciowy i wysoki poziom cholesterolu. Lekarz pomoże Ci ustalić, czy masz problemy z tarczycą i jak możesz złagodzić objawy.

Niedoczynność tarczycy powoduje również obrzęki i zatrzymanie wody w organizmie. Inne poważne skutki uboczne obejmują od niepłodności do zagrażających życiu spowolnień podstawowych funkcji organizmu. Długotrwała niedoczynność tarczycy może również prowadzić do obrzęku śluzowatego, stanu, w którym łańcuchy cząsteczek cukru gromadzą się w skórze i przyciągają wodę. Stan ten jest bardzo niebezpieczny dla pacjentów z niedoczynnością tarczycy i powinien być leczony przez lekarza.

Zakażenia grzybicze

Jeśli masz łamliwe paznokcie, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby je wyleczyć. Po pierwsze, musisz zostać zdiagnozowany i leczony na grzyba. Jeśli podejrzewasz, że masz infekcję grzybiczą, powinieneś udać się do podologa, dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Ci specjaliści mogą zapewnić właściwą diagnozę i plan leczenia, i może przepisać leki, które są specyficzne dla grzyba. W zależności od stopnia zaawansowania infekcji lekarz może usunąć część lub cały paznokieć.

Leczenie przeciwgrzybicze jest również opcją. Dostępne bez recepty tabletki lub kremy miejscowe są skuteczne, ale nie leczą całkowicie infekcji. Poważniejsze przypadki mogą wymagać zastosowania leków doustnych lub zabiegu chirurgicznego. Leki mogą być bardziej skuteczne niż leczenie miejscowe, ale mogą powodować skutki uboczne. W niektórych przypadkach chirurg może usunąć zainfekowany paznokieć i zastąpić go nowym. Niektórzy lekarze stosują również terapię laserową w celu zniszczenia grzyba. Jednak leczenie to nie jest objęte systemem NHS i może być kosztowne. Ponadto, istnieje niewiele długoterminowych badań dotyczących jego skuteczności. Większość badań obserwuje pacjentów tylko przez trzy miesiące.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy wypełnianie warg sromowych jest trwałe?
Czytaj Dalej

Czy wypełnianie warg sromowych jest trwałe?

Istnieje wiele możliwości powiększenia warg sromowych, od transferu tłuszczu do zastrzyków Sculptra i Restylane. Która procedura jest jednak…