Jak wygląda łamanie się paznokci?

Jak wygląda łamanie się paznokci?

Jeśli cierpisz z powodu łamania się paznokci, ważne jest, aby wiedzieć, czego szukać. Jeśli masz któryś z tych objawów, powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy musisz podjąć jakieś działania. Istnieje wiele sposobów zapobiegania i leczenia tego problemu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby utrzymać zdrowe paznokcie.

Objawy

Łamliwe paznokcie mogą wskazywać na stan podstawowy, taki jak niedobór żelaza, choroba autoimmunologiczna lub niedobór witamin. Warunki te mogą wymagać leczenia, np. przyjmowania suplementów. Możliwe jest jednak również, że łamliwość paznokci jest objawem łagodnej choroby, takiej jak zespół Raynauda.

Łamliwym paznokciom często towarzyszą wgłębienia i grzbiety, co może wskazywać na niedobór żelaza. Pokarmy bogate w żelazo obejmują wołowinę karmioną trawą, szpinak, fasolę i rośliny strączkowe, ostrygi i ciemną czekoladę. Możesz również odwiedzić lekarza, jeśli zauważysz któryś z tych objawów.

Innym czynnikiem, który może przyczynić się do rozdwajania paznokci jest długotrwały kontakt z wodą. Może to powodować rozwój bakterii pod paznokciami. Jeśli chcesz temu zapobiec, powinnaś odpowiednio dbać o swoje paznokcie i używać rękawiczek podczas pracy. Używanie gumowych rękawiczek wyłożonych bawełną i ostrych obcinaczek do manicure może pomóc w utrzymaniu czystych rąk i uniknąć rozdwojonych paznokci. Zaleca się również nakładanie na dłonie kremu nawilżającego.

Inną przyczyną łamliwych paznokci jest anemia, która występuje wtedy, gdy organizm nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości hemoglobiny do przenoszenia tlenu do reszty ciała. Anemia może być również spowodowana niedoborem żelaza, podczas gdy zaburzenia tarczycy mogą powodować nadprodukcję pewnych hormonów, które mogą wpływać na wchłanianie minerałów i innych substancji. Ponadto starzenie się może osłabić wytrzymałość paznokci i sprawić, że będą się one rozdwajać od łożyska.

Jeśli masz łamliwe paznokcie, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Może to wskazywać na chorobę podstawową. Jeśli płytka paznokcia wygląda na żółtą lub białą, może to świadczyć o anemii, AIDS lub niewydolności nerek. Alternatywnie, może to być spowodowane infekcją grzybiczą lub zmniejszonym dopływem krwi do łożyska paznokcia.

Przyczyny

Zdrowie paznokci jest kluczowe dla atrakcyjnego wyglądu. Niedostateczna pielęgnacja może prowadzić do kruchych i łamliwych paznokci. Około 20% światowej populacji cierpi z powodu łamliwych paznokci. Na szczęście istnieją sposoby, aby wzmocnić paznokcie. Aby uniknąć łamania się paznokci, upewnij się, że używasz odpowiednich narzędzi podczas czyszczenia paznokci. Wybierz raczej zaokrąglony pilnik do paznokci niż ostry, metalowy.

Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie stają się łamliwe, odwiedź lekarza. Lekarz może sprawdzić, czy nie masz problemów z chorobami podstawowymi, takimi jak anemia czy problemy z tarczycą. Lekarz może wykluczyć inne schorzenia i przepisać odpowiednie leczenie. Jeśli żadne z tych rozwiązań nie pomoże, spróbuj nosić rękawiczki podczas czyszczenia paznokci. Dieta uboga w żelazo może również powodować, że Twoje paznokcie łatwo się łamią.

Inną częstą przyczyną łamliwych paznokci jest nieodpowiednie spożycie wody. Picie wystarczającej ilości wody może pomóc w utrzymaniu ich w zdrowiu poprzez poprawę zdolności organizmu do wchłaniania wilgoci. Może również pomóc w zapobieganiu łamliwości poprzez zapobieganie grzybicy paznokci. A ponieważ paznokcie są częścią skóry, należy dbać o ich teksturę i kolor.

Anemia to stan, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości hemoglobiny, białka, które przenosi tlen do reszty ciała. Ludzie, którzy są anemiczni często mają łamliwe paznokcie. Podobnie, osoby ze słabym krążeniem mogą doświadczać drętwienia lub ciągłego zimna w kończynach. Dodatkowo, paznokcie mogą się osłabić z powodu braku równowagi w ich naturalnych olejkach.

Narażenie na trudne warunki może również prowadzić do słabych, łamliwych paznokci. Powtarzające się wystawianie na działanie gorących lub zimnych temperatur, a także ostre środki czyszczące mogą je zniszczyć. Chemikalia zawarte w tych produktach również mogą je z czasem osłabić. Przedłużone zanurzanie się w wodzie jest również inną częstą przyczyną łamliwych paznokci.

Z wiekiem nasze paznokcie stają się coraz bardziej suche. Poza procesem starzenia, stres związany z ciągłym moczeniem i suszeniem może pozbawić nasze paznokcie wilgoci. Ponadto niektórzy ludzie cierpią na zespół Raynauda, zaburzenie naczyń krwionośnych, w którym dłonie i stopy nie otrzymują wystarczającej ilości krwi. Symptomy choroby Raynauda często obejmują łamliwe paznokcie.

Leczenie

Łamliwe paznokcie mogą być wskaźnikiem choroby podstawowej. Na przykład, jeśli cierpisz na anemię, Twoje paznokcie mogą stać się łamliwe. Twoja dieta powinna zawierać pokarmy bogate w żelazo. Wołowina karmiona trawą, fasola, ciemna czekolada, ostrygi i szpinak są doskonałymi źródłami żelaza.

Istnieje wiele różnych metod leczenia tego stanu. Jedną z opcji są kąpiele w parafinie, które łagodzą skórę i paznokcie. Namocz dłonie w tym zabiegu na 10 do 20 minut, aby czerpać korzyści z parafiny. Kąpiel parafinowa pomoże także złagodzić ból rąk.

Inne przyczyny łamliwych paznokci to niedobór witamin lub niski poziom żelaza. W przypadku niskiego poziomu żelaza można przepisać suplementy, które zastąpią brakujące żelazo. Niektóre osoby mogą również cierpieć na zespół Raynauda lub niedoczynność tarczycy. Niski poziom żelaza może również powodować paznokcie w kształcie łyżki. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na stan z niskim poziomem żelaza, powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się o najlepszej terapii dla Twojego stanu.

Preparaty biomineralne zawierają aminokwasy, pierwiastki śladowe i cynk. BN zawiera również bioaktywne peptydy kolagenowe, które zwiększają tempo wzrostu paznokci i zmniejszają częstość ich łamania. Produkty te mogą być stosowane w celu zapobiegania występowaniu BN. Skuteczność tych zabiegów zależy od czynnika sprawczego.

Suplementy witaminowe z biotyną również mogą przyczynić się do poprawy stanu paznokci. Jednak ich działanie wymaga czasu. Przed rozpoczęciem suplementacji biotyną należy skonsultować się z lekarzem. Powinnaś również unikać klikania paznokciami. Jeśli to zrobisz, możesz skrzywdzić siebie i innych. Ponadto możesz doprowadzić do złamania paznokci.

Infekcja bakteryjna może również powodować nieprawidłowe łamanie się paznokci. Infekcję wywołują bakterie Staphylococcus aureus w fałdzie skóry, który przylega do paznokcia. Infekcja ta może prowadzić do obrzęku, ropy i stanu zapalnego. Infekcja może również rozprzestrzenić się na skórę wzdłuż paznokcia. W takich przypadkach tworzy się żółta lub zielona wydzielina.

Naturalne leczenie rozdwajających się paznokci może obejmować stosowanie jedwabnej chusty, która chroni paznokieć przed wilgocią. Alternatywnie, możesz użyć kleju do paznokci, aby naprawić rozdwojony paznokieć. Jednak te zabiegi będą działać tylko w krótkim okresie czasu i mogą nawet pogorszyć problem. Powinieneś również rozważyć przycinanie paznokci, aby nie zaczepiały się o rzeczy i nie stały się przeszkodą w codziennej rutynie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy operacja punktu G poprawia orgazm?
Czytaj Dalej

Czy operacja punktu G poprawia orgazm?

Nauka stojąca za chirurgią punktu G jest fundamentalnie wadliwa, a kobiety są wprowadzane w błąd, oczekując poprawy ich…