Jak wyrównać koloryt skóry dłoni

Jak leczyć przebarwienia skóry u dzieci

Jeśli Twoje dziecko ma przebarwienia skóry, można szukać leczenia dla podstawowej choroby. Niektóre dzieci mogą potrzebować tlenu, maszyny do oddychania, leków lub operacji. Celem leczenia jest przywrócenie koloru skóry do normalnego stanu. Niektóre zabiegi są tymczasowe, podczas gdy inne mogą być trwałe.

Tinea versicolor

Jeśli Twoje dziecko cierpi na przebarwienia skóry spowodowane grzybicą, powinieneś podjąć kroki w celu jej leczenia. Infekcja zwykle zaczyna się na klatce piersiowej, szyi i górnej części ramion. Może pojawić się również na twarzy. Plamy mogą być białe, różowe lub ciemne. Wysypka jest bardziej widoczna podczas ciepłej pogody, zwłaszcza w miesiącach letnich. Ponadto, dotknięte obszary mogą się łuszczyć jak łupież.

Często możesz leczyć infekcję używając dostępnych bez recepty produktów przeciwgrzybicznych. Możesz również stosować szampony zawierające siarczek selenu. Jeśli jednak przebarwienia skóry dziecka utrzymują się, konieczna może być wizyta u dermatologa. Lekarz może również przepisać leki doustne lub krem miejscowy, które są skuteczne w walce z zakażeniem grzybiczym.

Grzybica versicolor, czyli pityriasis versicolor, to powszechna infekcja grzybicza, która może dotknąć dzieci w każdym wieku. Powoduje ona plamy przebarwionej skóry z powodu przerostu grzyba, Malassezia. Grzyb Malassezia jest naturalną częścią skóry i może rozmnażać się w sposób podobny do drożdży.

Grzybica versicolor, lub pityriasis, jest infekcją, która dotyka skórę. Dotknięta skóra jest zwykle sucha, łuszcząca się i lekko uniesiona. Początkowo płaty mogą być małe, ale w końcu mogą się łączyć, tworząc większe. Plamy te mogą być jaśniejsze w kolorze niż otaczająca je skóra. Plamy te są bardzo uciążliwe. Ważne jest, aby jak najszybciej zidentyfikować i leczyć infekcję, ponieważ leczenie może być konieczne, aby powstrzymać jej rozprzestrzenianie się.

Melasma

Przebarwienia skóry u dzieci mogą być objawem różnych chorób lub stanów. Niektóre przebarwienia mogą być oznaką poważnego schorzenia podstawowego, takiego jak zaburzenia pracy wątroby lub niedobór witaminy D. Inne przebarwienia skóry mogą być wynikiem infekcji lub przyjmowania leków. Leczenie tych schorzeń polega na usunięciu przyczyny, co powinno przywrócić skórze dziecka normalny kolor.

Jeśli nie jesteś pewien, co jest przyczyną przebarwień skóry u Twojego dziecka, być może będziesz musiał skonsultować się z dermatologiem. Istnieje kilka różnych schorzeń, które mogą powodować przebarwienia skóry, w tym twardzina, rzadka choroba autoimmunologiczna. Inne przyczyny to infekcje bakteryjne i grzybicze. Jeśli Twoje dziecko cierpi na infekcję bakteryjną lub grzybiczą, leczenie będzie prawdopodobnie obejmować antybiotyki, zarówno doustne, jak i miejscowe.

Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest badanie przedmiotowe i wywiad lekarski. Jednak dzieci o ciemnej karnacji mogą mieć większe trudności z określeniem przyczyny przebarwień. Lekarz może chcieć porównać język, wargi i łożyska paznokci dziecka z rodzicami lub rodzeństwem. Dziecko może być również zmuszone do poddania się testowi nasycenia tlenem, bezbolesnej procedurze, która określa poziom tlenu we krwi. Jeśli krew dziecka jest w normie, leczenie nie jest konieczne. Jeśli problem jest spowodowany inną przyczyną, pediatra prawdopodobnie przepisze dziecku inne leczenie.

W ciężkich przypadkach przebarwienie skóry może być spowodowane zaburzeniem skóry, takim jak zakażenie bakteryjne. W większości przypadków stan ten ustępuje samoistnie bez leczenia, ale jeśli jest uporczywy lub nawracający, może być konieczna konsultacja z dermatologiem.

Pityrosporum ovale

Grzyb Pityrosporum ovale powoduje wysypkę i przebarwienia skóry u dzieci i nastolatków. Powoduje okrągłe lub owalne plamy o różnych kolorach. Mogą się one rozwijać na twarzy, szyi i ciele. Plamy te mogą być białe, brązowe lub czerwone. Leczenie zależy od przyczyny i objawów.

Choroba ta zazwyczaj dotyka nastolatków i młodych dorosłych i jest związana z pacjentami z obniżoną odpornością. Prawie wszyscy pacjenci z tym schorzeniem mają w wywiadzie trądzik pospolity. Ponadto u wielu z nich występuje łojotokowe zapalenie skóry, które jest wywoływane przez grzyb znany jako Malassezia sp.

Lekarz najprawdopodobniej zdiagnozuje pityriasis versicolor, oglądając dotkniętą skórę. Może on zapytać o objawy i może zeskrobać mały obszar zainfekowanej skóry, aby obejrzeć go pod mikroskopem. Następnie, lekarz może przepisać leki w celu leczenia infekcji. Leczenie trwa zazwyczaj od jednego do czterech tygodni. Jeśli dojdzie do nawrotu zakażenia, leczenie może wymagać powtórzenia.

Dziecko może mieć jedną lub więcej takich zmian skórnych na obu rękach i nogach. Niektóre z tych zmian mogą być łuszczące się i mieć nieregularny wygląd. Mogą być hipopigmentowane lub hiperpigmentowane. Na jasnej skórze, zmiany te będą wydawać się różowe. Na ciemniejszej skórze pojawią się jasne lub opalone.

Pityrosporum ovale jest zakażeniem grzybiczym, które powoduje hiperpigmentację u dzieci. Jest to częste schorzenie i może występować u dzieci i młodych dorosłych. Charakteryzuje się okrągłymi, hiperpigmentowanymi zmianami i odpowiada na leczenie siarczkiem selenu.

Vitiligo

Chociaż przyczyny i objawy przebarwień skóry u dzieci mogą się różnić, najważniejszym krokiem jest zdiagnozowanie stanu i uzyskanie właściwego leczenia. Dostępne są różne zabiegi, które mogą wyrównać odcień i koloryt skóry oraz poprawić jej strukturę. Zabiegi te będą się różnić w zależności od rodzaju przebarwienia skóry i podstawowej choroby medycznej. Niektóre z tych zabiegów to kremy miejscowe, leki doustne i terapia światłem UV.

Przebarwienia skóry mogą być oznaką poważniejszej choroby, takiej jak bielactwo (vitiligo), w wyniku której powstają plamy skóry pozbawione pigmentu. W tej chorobie komórki skóry, które produkują pigment, nie mogą go zastąpić. Temu stanowi towarzyszy uszkodzenie błony śluzowej. Dermatolog może zdiagnozować vitiligo, patrząc na białe plamy na skórze. Lekarz może użyć lampy Woodsa, aby oświetlić dotkniętą skórę światłem ultrafioletowym w ciemnym pomieszczeniu. Mogą być również wykonane badania krwi w celu sprawdzenia, czy nie występuje cukrzyca lub problemy z tarczycą.

Różne przyczyny przebarwień skóry u dzieci wymagają różnego leczenia. Niektóre są spowodowane chorobą konkretnego narządu. Zaburzenia czynności nerek lub wątroby mogą powodować przebarwienia skóry u dzieci. Inne przyczyny obejmują antybiotyki i zaburzenia skóry. Antybiotyki mogą również powodować czerwoną plamę na skórze. Chociaż większość przebarwień skóry u dzieci nie jest niebezpieczna, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej, jeśli zauważysz jakiekolwiek czerwone plamy na skórze dziecka.

Znamiona mogą być również przyczyną przebarwień skóry u dzieci. Zazwyczaj pojawiają się one przy urodzeniu lub krótko po urodzeniu. Nie są bolesne i zwykle znikają same, ale niektóre mogą być uciążliwe. Najlepszym sposobem na określenie, czy dziecko cierpi na zaburzenia związane z przebarwieniami skóry, jest konsultacja z dermatologiem posiadającym certyfikat.

Cyjanoza

Przebarwienia skóry u dzieci spowodowane cystami mogą być oznaką choroby podstawowej. Niektóre dzieci mogą wymagać tlenoterapii, operacji lub leków. Niezależnie od przyczyny, przebarwienia powinny jak najszybciej wrócić do normy.

Objawy przebarwień skóry mogą obejmować różne rzeczy, w tym znamiona, znamiona i liszaj płaski. Te przebarwienia skóry mogą rozwinąć się przy urodzeniu lub krótko po urodzeniu. W większości przypadków są one nieszkodliwe i nie wymagają leczenia, chyba że są uciążliwe lub bolesne. Jeśli przebarwienia u dziecka pojawiają się na twarzy lub innych częściach ciała, lekarz może zalecić leczenie miejscowe w celu poprawy wyglądu skóry.

Poza przebarwieniami skóry spowodowanymi przez cystozę, dzieci mogą również doświadczać gorączki, popękanych warg i bólu gardła. Może również wystąpić u nich swędząca, przypominająca papier ścierny wysypka. Wysypka może nie być bolesna, ale zazwyczaj obejmuje obszary skóry, które są normalnie zakryte przez ubranie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Co oznaczają przebarwienia skóry w ciąży?
Czytaj Dalej

Co oznaczają przebarwienia skóry w ciąży?

Istnieje kilka rodzajów zmian skórnych, które występują podczas ciąży, w tym hiperpigmentacja i melasma. Te zmiany skórne występują…
Czy mocz pomaga na przebarwienia skóry?
Czytaj Dalej

Czy mocz pomaga na przebarwienia skóry?

Jedną ze starożytnych wschodnich praktyk jest nakładanie kropli własnego moczu na suchą skórę. Pomaga to usunąć przebarwienia skóry…