Czy tabletki pomagają na przebarwienia skóry?

Czy tabletki pomagają na przebarwienia skóry?

Jeśli martwisz się o swoje przebarwienia skóry, możesz rozważyć użycie pigułki. Formuły tych produktów oparte są na składnikach takich jak retinol i kwas złuszczający. Składniki te pomagają rozbić komórki pigmentowe i promować obrót komórkowy. Jeśli używasz tych produktów, pamiętaj, aby dokładnie przestrzegać wskazówek.

Estrogen

Estrogeny odgrywają wiele korzystnych i ochronnych ról w fizjologii skóry. Na przykład, mogą poprawić gojenie się ran i pomóc w zapobieganiu zapalnym chorobom skóry w ciąży. Mogą również chronić przed fotostarzeniem skóry i czerniakiem. Hormony te zostały również powiązane ze zmniejszoną śmiertelnością wśród kobiet.

Hormony te mają znaczący wpływ na fizjologię skóry, w tym na produkcję melaniny, pigmentu, który nadaje naszej skórze kolor. Estrogeny regulują funkcje kilku komórek w skórze, w tym keratynocytów naskórka, fibroblastów skóry właściwej, melanocytów i gruczołu łojowego. Chociaż nie jest jasne, czy estrogeny zapobiegają lub opóźniają oznaki starzenia, istnieją pewne dowody, że mogą one zapobiegać niektórym oznakom starzenia.

Badania wykazały, że estrogeny mogą zwiększać produkcję melaniny w skórze. Jednak w wielu badaniach nie zbadano dokładnych mechanizmów, dzięki którym hormony te wpływają na produkcję melaniny. Jednak w jednym z badań McLoad i współpracownicy wykazali, że etynyloestradiol zwiększał produkcję melaniny podobnie jak natywny estrogen. Sugeruje to, że inne receptory sprzężone z białkiem G również odgrywają rolę w pigmentacji skóry, a ich działanie może być podobne.

Najlepszym sposobem na zrozumienie, czy tabletki estrogenowe pomagają na przebarwienia skóry, jest konsultacja z dermatologiem. Lekarze ci mogą ocenić poziom hormonów w Twojej skórze i zastosować leki, aby przywrócić go do normalnego zakresu. Zabiegi będą się różnić w zależności od stanu i poziomu hormonów. Należy skonsultować się z dermatologiem, jeśli uważasz, że doświadczyłaś problemu z melasmą.

Progesteron

Przebarwienia skóry są częstym skutkiem ubocznym stosowania pigułki antykoncepcyjnej. Pigułka może powodować nierównomierną pigmentację skóry, stan zwany melasmą. Chociaż melasma jest na ogół nieszkodliwa, może być poważna i wymagać pomocy medycznej. Pigułki progesteronowe mogą pomóc złagodzić niektóre objawy.

Hydrochinon

Hydrochinon jest substancją chemiczną, która jest stosowana w leczeniu przebarwień skóry i hiperpigmentacji. Działa poprzez blokowanie procesu w skórze, który powoduje przebarwienia. Jednak powinien być stosowany tylko pod nadzorem lekarza. Jeśli wystąpią jakiekolwiek poważne skutki uboczne, należy przerwać przyjmowanie hydrochinonu i udać się do lekarza.

Hydrochinon ma kilka potencjalnych działań niepożądanych, w tym drażniące i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Należy go stosować wyłącznie za radą dermatologa. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić wrażliwość skóry, a także towarzyszyć mu powinien silny filtr przeciwsłoneczny. Hydrochinon jest uważany za bezpieczny w większości przypadków, ale ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest większe u niektórych osób. Nie zaleca się stosowania hydrochinonu przez okres dłuższy niż pięć miesięcy. Alternatywnie można rozważyć zastosowanie naturalnych produktów rozjaśniających skórę.

Hydrochinon może wchodzić w interakcje z innymi lekami, również tymi przepisanymi przez lekarza. Przed zastosowaniem hydrochinonu, pamiętaj, aby podzielić się z lekarzem wszystkimi lekami, które przyjmujesz. Tabletki z hydrochinonem nie powinny być stosowane, jeśli masz poważne schorzenia lub jeśli przyjmujesz jakiekolwiek inne leki.

Hydrochinon jest produktem stosowanym miejscowo, który powinien być nakładany na obszar dotknięty chorobą raz dziennie lub dwa razy dziennie. Kremu nie należy stosować do oczu, ust ani na rany. W przypadku kontaktu ze skórą, należy umyć ręce przed zastosowaniem kremu lub żelu z hydrochinonem. Ponadto należy unikać ekspozycji na słońce, ponieważ może to pogorszyć hiperpigmentację lub utrudnić jej leczenie.

Hydrochinon jest stosowany w produktach rozjaśniających skórę od dziesięcioleci. Hamuje on tyrozynazę, enzym potrzebny do produkcji melaniny. Hamuje również syntezę DNA i RNA. Jego działanie na melanocyty może mieć skutki cytotoksyczne, dlatego też stosowanie hydrochinonu jest ograniczone w niektórych krajach.

Grzybica

Leki przeciwgrzybicze mogą pomóc kontrolować zakażenie i usunąć przebarwienia skóry spowodowane przez grzybicę. Leki te zazwyczaj zawierają ketokonazol, siarczek selenu lub pirytion cynku. Jednak leki te często nie zapewniają długotrwałej ulgi. Aby utrzymać kontrolę, z czasem możesz potrzebować silniejszych leków przeciwgrzybiczych. Na szczęście istnieje kilka dostępnych opcji, w tym leki doustne i kremy miejscowe.

Leczenie grzybicy obejmuje miejscowo stosowane kremy i szampony przeciwgrzybicze. Możesz również stosować dostępne bez recepty maści, które zawierają klotrimazol lub mikonazol. Szampony przeciwgrzybicze powinny być stosowane co najmniej dwa razy dziennie, aby zapewnić odpowiedni czas kontaktu z substancją czynną, która może wykonać swoje zadanie. Podczas leczenia skóra może pozostać jaśniejsza przez kilka tygodni, ale z czasem powróci do swojego normalnego koloru. W tym czasie należy nadal chronić skórę przed słońcem i zapobiegać jej poparzeniom.

Wysypka grzybicy versicolor pojawia się zazwyczaj na górnych partiach ramion, klatki piersiowej i pleców. Zazwyczaj pojawia się w postaci małych plamek, które wydają się ciemniejsze lub jaśniejsze od otaczającej je skóry. Wysypka jest często jasna lub niebieskawa, może być też jasna lub ciemna. Plamy mogą całkowicie zniknąć, gdy pogoda jest chłodniejsza, ale mogą pojawić się ponownie w gorącej, wilgotnej pogodzie. Nastolatki są szczególnie podatne na zakażenie, ale osoby w każdym wieku mogą być nim dotknięte.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć grzybicę, najlepiej odwiedź dermatologa w celu dalszej oceny. Lekarz będzie w stanie zdiagnozować chorobę i przepisać odpowiednie leczenie.

Amiodaron

Dermatolog może przepisać pewne leki dla pacjentów z przebarwieniami skóry. Zaburzenia skóry wywołane lekami mogą być kosmetycznie szpecące i mogą zniknąć po odstawieniu leku. Jednak w niektórych przypadkach przebarwienia mogą utrzymywać się przez długi czas, a nawet stać się trwałe. Z tego powodu często zalecana jest ochrona przeciwsłoneczna. Jeśli to nie pomaga, rozwiązaniem może być leczenie laserowe.

Pierwszym krokiem jest określenie rodzaju przebarwienia skóry. Piegi najczęściej występują na twarzy, ale mogą pojawić się na innych częściach ciała. Jeśli przebarwienie skóry znajduje się na ciele, przyczyną może być zupełnie coś innego. Należy skonsultować się z dermatologiem, aby ustalić przyczynę i najlepsze leczenie.

W niektórych przypadkach suplementy diety mogą nie wystarczyć. Inną opcją jest zastosowanie srebra koloidalnego. Srebro koloidalne jest zwykle sprzedawane jako suplement diety. Produkty ze srebrem koloidalnym są zwykle sprzedawane jako suplementy diety, ale mogą zawierać inne zanieczyszczenia. Metale ciężkie mogą osadzać się w skórze i powodować przebarwienia.

Przebarwienia skóry mogą być wynikiem zmian w pigmencie skóry, melaninie. Osoby o ciemniejszej skórze mają zwykle więcej tego pigmentu. Pomocne mogą być zabiegi miejscowe. Leki miejscowe obejmują retinoidy, inhibitory syntezy melaniny i psoraleny.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak zregenerować wrastające paznokcie
Czytaj Dalej

Jak zregenerować wrastające paznokcie

Istnieje kilka różnych sposobów na regenerację wrastających paznokci. Należą do nich: Onychectomia, częściowe usunięcie paznokcia, kojące serum olejowe…
Kruchość paznokci u dzieci
Czytaj Dalej

Kruchość paznokci u dzieci

U dzieci paznokcie są często kruche, cienkie i podatne na złamania. Stan ten może być spowodowany różnymi przyczynami,…