Czy brak witamin powoduje łamliwość paznokci?

Czy brak witamin powoduje łamliwość paznokci?

Niedobór biotyny, witaminy A, żelaza, cynku i miedzi może powodować łamliwe paznokcie, a nawet wylewanie się drzazg. Jeśli brakuje ci tych składników odżywczych, musisz zacząć przyjmować witaminy i minerały, aby pomóc twoim paznokciom stać się silniejszymi. Na szczęście istnieje wiele pokarmów, które zawierają te witaminy i mogą pomóc Twojemu organizmowi na tak wiele innych sposobów.

Niedobór biotyny powoduje łamliwe paznokcie

Biotyna jest składnikiem odżywczym, który może być pomocny w poprawie łamliwych paznokci. Znajduje się w jajkach, migdałach, szpinaku i słodkim ziemniaku. Jeśli masz niski poziom biotyny, twoje paznokcie mogą być kruche i mogą się łatwo łamać. Codzienna dawka suplementu biotyny może poprawić Twój stan i wzmocnić paznokcie.

Biotyna pomaga organizmowi w przetwarzaniu węglowodanów, tłuszczu i białka. Występuje naturalnie w wielu pokarmach, a Institute of Medicine zaleca 30 mikrogramów dla przeciętnej osoby dorosłej. Możesz łatwo uzyskać tę ilość z diety. Suplementacja 2,500 do 3,000 mikrogramów może być wystarczająca dla łamliwych paznokci.

Biotyna jest witaminą niezbędną do rozwoju silnych i zdrowych paznokci. Twój organizm potrzebuje biotyny do tworzenia keratyny, która jest białkiem sprawiającym, że paznokcie są mocniejsze. Jednak wiele osób nie otrzymuje wystarczającej ilości biotyny w swojej diecie, co może prowadzić do łamliwych paznokci.

Niedobór biotyny jest rzadki, ale objawy obejmują łamliwe paznokcie, wypadanie włosów i wysypkę skórną. Osoby, które są genetycznie narażone na niedobór biotyny powinny skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że otrzymują wystarczającą ilość biotyny. Wiele suplementów zawiera biotynę i inne witaminy z grupy B.

Witamina A powoduje łamliwe paznokcie

Brak witaminy A może prowadzić do łamliwych paznokci, ale ten stan nie jest jedynym winowajcą. Wiele innych witamin i minerałów może powodować łamliwe paznokcie. Na przykład brak witaminy D może spowodować, że paznokcie staną się kruche i żółte. Podobnie anemia i niedobór żelaza mogą sprawić, że paznokcie staną się łamliwe. Na szczęście istnieją sposoby na uzupełnienie tych składników odżywczych.

Witamina A to rozpuszczalna w tłuszczach witamina, która jest niezbędna do wzrostu tkanki nabłonkowej i wspomaga wytrzymałość paznokci. Znajduje się w produktach mlecznych, pomarańczach, żółtkach jaj i tłustych rybach. Również biotyna jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, która przyczynia się do silnych, zdrowych paznokci. Dużo biotyny można uzyskać z jaj, łososia i wątroby wołowej.

Niedobory witaminy B, wapnia i cynku mogą również powodować łamliwość paznokci. Jednak wiele niedoborów witamin można leczyć stosując środki higieny osobistej. Suplementy witaminowe to świetny sposób na poprawę stanu paznokci. Należy również unikać skubania paznokci lub nadmiernej wilgoci.

Niedobór biotyny jest rzadki, ale suplementacja biotyny może poprawić zdrowie Twoich paznokci. Biotyna pomaga organizmowi wchłaniać żelazo, niezbędny minerał dla zdrowych paznokci. Niedobór tej witaminy może prowadzić do niebieskich lub brązowych paznokci. Ponadto, brak folianu wpływa na wzrost paznokci. Folian pomaga w tworzeniu czerwonych krwinek i pomaga organizmowi wchłaniać żelazo.

Niedobór żelaza powoduje łamliwe paznokcie

Niedobór żelaza w organizmie może prowadzić do łamliwych paznokci. Ten objaw może wystąpić w połączeniu z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak anemia lub zimne dłonie i stopy. Ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem, jeśli cierpisz na te objawy. Badanie krwi może określić, czy masz niedobór żelaza. Jeśli tak, lekarz może przepisać suplement żelaza. Właściwy suplement może pomóc w utrzymaniu zdrowych paznokci.

Niedobory witamin również mogą powodować łamliwość paznokci. Jednak niedobory witamin są mniej powszechne. W przypadku niedoboru żelaza, lekarz może przepisać suplement żelaza lub zalecić dodatkowe źródła żelaza w diecie. Zidentyfikowanie podstawowej przyczyny łamliwych paznokci pomoże Ci znaleźć odpowiednie leczenie.

Innym objawem niedoboru żelaza są paznokcie płaskie lub w kształcie łyżki. Są to oznaki przewlekłej anemii, w której rezerwy żelaza w Twoim organizmie są niskie. Żelazo jest potrzebne organizmowi do produkcji czerwonych krwinek, a kiedy te rezerwy są uszczuplone, czerwone krwinki nie mogą funkcjonować prawidłowo. Płaskie paznokcie mogą również wskazywać na sieć przełykową.

Niedobór cynku powoduje krwotoki odpryskowe

Jeśli martwisz się o swoje paznokcie lub skórę, winny może być niedobór cynku. Niedobór cynku powoduje słabsze paznokcie, które są bardziej narażone na złamanie lub odprysk. Stan ten może mieć również wpływ na dziąsła. Może również powodować bolesne hemarthrosy. Ze względu na ten problem, ważne jest, aby dostarczyć odpowiednią ilość cynku w diecie, aby temu zapobiec.

Krwotoki odłamkowe mogą występować na jednym lub wielu palcach, mogą być krótkotrwałe lub długotrwałe. Zwykle są czerwonobrązowe i pojawiają się pod płytką paznokciową. Krwotoki z drzazg są również wskaźnikiem niedoboru witaminy C, który może prowadzić do szkorbutu, niebezpiecznego stanu wymagającego leczenia.

Krwotoki odłamkowe są spowodowane urazami małych naczyń krwionośnych znajdujących się pod łożyskiem paznokcia. W ciężkich przypadkach urazy te mogą doprowadzić do oderwania płytki paznokciowej od podłoża. Niedobory witaminowe mogą również prowadzić do przebarwienia paznokcia.

Krwotoki odłamkowe mogą dotknąć każdego, ale najczęściej dotykają osób o ciemniejszych odcieniach skóry i mężczyzn. Zazwyczaj wyglądają one jak mała linia pod płytką paznokcia i mogą ustąpić bez leczenia. Te krwawiące obszary są spowodowane przez różne warunki, w tym choroby systemowe i niedobór witaminy C.

Niedobór witaminy C powoduje rozdwajanie paznokci

Jeśli masz rozdwojone paznokcie, ważne jest, aby zrozumieć przyczyny, dla których tak się dzieje. Na początek, rozdwajanie paznokci może być spowodowane urazem i zagrożeniami środowiskowymi, takimi jak ekspozycja na wodę. W niektórych przypadkach rozdwajanie się paznokci jest wynikiem niedoboru witamin, ale inne czynniki również mogą być odpowiedzialne.

Na szczęście istnieją sposoby leczenia łamliwych paznokci bez uciekania się do leków. Na przykład można spróbować częściej nawilżać paznokcie, nosić rękawiczki i regularnie opiłowywać paznokcie. Możesz również przyjmować suplementy witaminowe, jeśli uważasz, że możesz mieć ich niedobór.

Oprócz rozdwajania się paznokci, łamliwość paznokci jest często spowodowana brakiem witaminy C. Witamina ta jest kluczowa dla prawidłowego wzrostu i wytrzymałości paznokci, a także pomaga zapobiegać powstawaniu paznokci wiszących. Możesz przyjmować codziennie suplement witaminy C, aby spełnić zalecaną dawkę w diecie.

Inną przyczyną rozdwajających się paznokci jest niedobór witaminy D. Witamina ta jest potrzebna do wchłaniania żelaza, a jej brak może prowadzić do łamliwych paznokci. Ponadto jest ona niezbędna do wzrostu tkanek w organizmie, w tym naczyń krwionośnych. Jeśli Twoje naczynia krwionośne są słabe, mogą łatwo pękać i mogą wywoływać częste krwawienia z nosa.

Niedobór witaminy B12 powoduje brak białka

Witamina B12, znana również jako kobalamina, odgrywa ważną rolę w zdrowiu skóry i paznokci. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości tej witaminy, Twoje paznokcie staną się kruche i suche. W niektórych ciężkich przypadkach stan ten może spowodować anemię. Inne objawy to zaparcia, utrata wagi, zmęczenie i osłabienie. Niedobór tej witaminy może również prowadzić do niebieskawej pigmentacji paznokci.

Brak folianów może również powodować, że paznokcie stają się kruche i sztywne. Ilość folianu potrzebna dorosłym wynosi od dwóch do czterech mikrogramów dziennie. Jego spożycie jest większe w czasie ciąży i u matek karmiących. Dobrym źródłem folianów są owoce, warzywa i orzechy. W przypadku, gdy nie możesz spożywać wystarczającej ilości folianu, możesz go uzupełnić suplementem witaminowym. Folian jest potrzebny do tworzenia czerwonych krwinek i transportu tlenu do komórek paznokci.

Witamina B12 jest ważna dla zdrowych paznokci. Niedobór tej witaminy może powodować niebieską lub brązową pigmentację paznokci. Suplementacja witaminą B12 może pomóc w pokonaniu tego problemu. Pomaga również w absorpcji żelaza, które jest niezbędne dla zdrowych paznokci. Ponadto biotyna promuje wzrost paznokci i pomaga paznokciom oprzeć się codziennemu zużyciu.

Witamina B12 znajduje się w produktach zwierzęcych i występuje również w żywności wzbogaconej. Dla wegetarian i wegan, wzbogacone zboża są dobrym źródłem witaminy B12. Ponadto, można również uzyskać tę witaminę poprzez uzupełnienie z multiwitaminami. Twój lekarz może doradzić ci jaki suplement jest dla ciebie odpowiedni.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Tipsy do paznokci akrylowych
Czytaj Dalej

Tipsy do paznokci akrylowych

Akrylowe końcówki do paznokci Decydując się na zakup akrylowych końcówek do paznokci, należy wziąć pod uwagę trwałość produktu…
Domowe sposoby na przebarwienia skóry
Czytaj Dalej

Domowe sposoby na przebarwienia skóry

Istnieje wiele domowych środków na przebarwienia skóry, które możesz wypróbować. Są to: woda różana, sok z cytryny, ocet…