LEK. BOHDAN MICHALAK

GINEKOLOG

tel. +48 602 440 304

BYDGOSZCZ • TORUŃ • INOWROCŁAW

BLOG

 

Leczenie nietrzymania moczu


Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która pojawia się u wielu kobiet w każdym wieku i może powodować ogromne poczucie wstydu. Jest to problem, którego nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczony od razu może później być cięższy do wyleczenia, a zarazem bardziej uciążliwy dla pacjentki. Dolegliwość ta może być spowodowana wieloma czynnikami i objawiać się na różne sposoby. Jak zatem prawidłowo rozpoznać u siebie dany przypadek nietrzymania moczu i jak je leczyć?

Nietrzymanie moczu


Początek rozwijania się nietrzymania moczu przebiega powoli. Zaczyna się od sporadycznego popuszczania moczu w trakcie wysiłku fizycznego lub dźwigania. Z czasem jednak może to przekształcić się w nietrzymanie moczu podczas chodzenia, a nawet spania. Jeśli takie przypadki mają miejsce regularnie lub pojawiają się w danych sytuacjach, należy skierować się do lekarza i podjąć się leczenia nietrzymania moczu.

Leczenie nietrzymania moczu


Leczenie nietrzymania moczu może odbywać się na różne sposoby. Może być to zarówno zabieg lub zwykłe postępowanie według zaleceń lekarza. Nie każdy przypadek tej dolegliwości wymaga operacyjnego rozwiązania - w wypadkach nietrzymania moczu spowodowanego cukrzycą jedynym sposobem na wyleczenie się z niego jest unormowaniu poziomu cukru we krwi. Można to osiągnąć za pomocą stworzenia odpowiedniego planu diety i przestrzegania nowych zaleceń dotyczących jedzenia.

Istnieje również naglące nietrzymanie moczu, które jest jednym z przeciwwskazań do wykonania operacji. W takiej sytuacji, tak jak i w przypadku nietrzymania moczu z powodu cukrzycy, zalecane jest zmienienie stylu życia i diety oraz wprowadzenie specjalnych ćwiczeń na mięśnie dna miednicy.

Opieracyjne leczenie nietrzymania moczu


leczenie nietrzymania moczu Leczenie operacyjne nietrzymania moczu konieczne jest między innymi w przypadkach gdy kobiety lub mężczyźni dotknięci są wysiłkowym nietrzymaniem moczu, nasilonym z przypadku chodzenia lub cierpią na choroby neurologiczne. W tych przypadkach operacja jest jedynym, skutecznym wyjściem. Ponadto, operacyjne leczenie nietrzymania moczu zalecane jest także osobom, u których inne metody nie zadziałały.

Operacja nietrzymania moczu może zostać przeprowadzona na kilka sposobów. Najczęściej stosowaną techniką jest ta polegająca na wszczepieniu taśmy pod cewkę moczową.

Warto wspomnieć także o tym, że w Polsce od lat operacją nietrzymania moczu zajmują się zarówno ginekolodzy, jak i urolodzy. Aktualnie jednak jest to głównie zadanie ginekologów, którzy po rozpoznaniu problemu od razu zajmują się jego leczeniem. W moim gabinecie wszystkie Panie mogą liczyć na profesjonalne przeprowadzenie operacji nietrzymania moczu.


Copyright ⓒ 2018

www.ginekologmichalak.pl

+48 602 440 304